Kieszonki z ciasta francuskiego / Puff dough pockets

Cooking, Uncategorized

19551287_1514680341926271_1945307308_n

These pockets are the first dish I have prepared myself. I remember being very proud of it as a beginner cook. Today I know that it is nothing special, probably the simplest dish ever, ideal for students 🙂 Thus, do not expect that I will write how I prepared the puff dough and borscht, it is supposed to be a student food, simple and fast.

Ingredients:

Puff dough (can be bought in every supermarket)

1 pack of mushrooms

1 small onion, or half large

Salt, pepper and sweet paprika

Optionally borscht

Cut onion into a very small dice. Peel mushrooms and cut into cubes. In the pan heat the oil, fry the onion and add mushrooms. Add spices and it’s ready. Put the stuffing aside to cool (never put it straight on the dough, as the heat will start to melt it). I spread the dough on the countertop and cut it into larger rectangles. You can also make triangles or whatever you want. When the mushrooms are cold, put a little on the center of the rectangle and close all sides. If you see that there is still room in the middle, add the stuffing so that the pocket is full. When everything is ready, we put the pockets in the oven preheated to 180 degrees and keep it there until brown. You can spread the top of the pocket with an egg, then they will glow nicely.

Take the pockets out of the oven and serve with hot borscht.

Kieszonki to pierwsze danie, które przygotowałam samodzielnie. Pamiętam, iż byłam z niego bardzo dumna, jako początkująca “kucharka”. Dziś już wiem, że nie jest to nic specjalnego, chyba najprostsze danie świata, idealne dla studentów:) Nie spodziewajcie się więc, iż będę tu pisać jak to sama przygotowałam ciasto francuskie i barszcz, ma być po studencku, czyli prosto i szybko.

Składniki:

ciasto francuskie (do kupienia w każdym supermarkecie

1 opakowanie pieczarek

1 mała cebula, lub połowa dużej

sól, pieprz i słodka papryka

opcjonalnie barszcz

Cebulę kroję w bardzo drobną kostkę. Pieczarki obieram i również kroję w kosteczkę. Na patelni rozgrzewam olej, rumienię cebulę i dodaję pieczarki. Doprawiam farsz i gotowe. Odstawiam farsz do wystygnięcia (nigdy nie kładźcie go od razu na ciasto, jako że pod wpływem ciepła ciasto zacznie się urywać). Ciasto rozkładam na blacie i kroją je w większe prostokąty. Można również zrobić z ciasta trójkąty lub cokolwiek chcecie. Kiedy pieczarki są już zimne, kładziemy troszeczkę na środek prostokątu i zamykamy wszystkie boki. Jeżeli widzicie, że w środku jest jeszcze miejsce, dołóżcie farsz tak aby kieszonka była pełna. Kiedy wszystko jest już gotowe, wstawiamy kieszonki do piekarnika na 180 stopni aż się zarumienią. Możecie posmarować górę kieszonek jajkiem, wtedy będą się ładnie świecić.

Wyjmujemy kieszonki i podajemy je z gorącym barszczem.

IMG_20170626_202518_140

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s